Wydanie jądra Linux 6.11

Linus Torvalds ogłosił wydanie stabilnej wersji jądra Linux 6.11, które wprowadza nowy podsystem sterowników umożliwiający przesyłanie danych dla chipów Bluetooth i WLAN na platformach Qualcomm. Do nowości zalicza się również obsługę funkcji getrandom() dla vDSO w systemach x86 oraz nowy mechanizm mapowania w mmap(2), pozwalający na automatyczne zerowanie stron pamięci w razie jej przeciążenia. Dodatkowo wprowadzono obsługę wirtualnego procesora typu hotplug w systemach ACPI dla architektury AArch64 (ARM64).

Usprawnienia w wirtualizacji i systemach plików

Jądro Linux 6.11 przynosi ulepszenia dla KVM w architekturze LoongArch, w tym obsługę narzędzia perf kvm-stat oraz usprawnienia w migracji maszyn wirtualnych. Dla serwerów NFS dodano wsparcie dla nowego typu układu pNFS NVMe. Pojawiła się także zintegrowana warstwa API hypercall dla VMware, ułatwiająca integrację rozwiązań opartych na poufności danych. W systemie plików Btrfs wprowadzono nowe opcje montowania rescue= oraz zautomatyzowano usuwanie grup cgroup po usunięciu woluminu podrzędnego. Usprawniono również logikę odzyskiwania grup bloków w tle.

Nowe funkcje i sterowniki

Jedną z ciekawszych nowości jest funkcja dmaengine_prep_peripheral_dma_vec() do transferów z użyciem wektorów DMA, a także wsparcie dla STMicro STM32 DMA3. Jądro oferuje minimalną wersję zestawu narzędzi Rust, obsługę procesorów Intel Arrow Lake i Lunar Lake oraz sterownik Loongson-3 CPUFreq. Dodatkowo w sterowniku amd-pstate cpufreq pojawiła się obsługa CPPC, a sterownik wentylatora ACPI zyskał interfejs hwmon.

Krótki cykl wsparcia

Jądro Linux 6.11 będzie wspierane przez ograniczony czas. Nową wersję można pobrać ze strony kernel.org w celu samodzielnej kompilacji. Alternatywnie, zaleca się poczekać na integrację tej wersji z dystrybucją Linuxa.

W połowie lub pod koniec listopada 2024 roku planowana jest premiera jądra Linux 6.12, które otrzyma status LTS (Long Term Support) i będzie wspierane przez dłuższy okres, zastępując krótkoterminowe wsparcie wersji 6.11.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

TUX - maskotka systemu Linux

About the author

Autor "BIELI" to zapalony entuzjasta otwartego oprogramowania, który dzieli się swoją pasją na blogu poznajlinuxa.pl. Jego wpisy są skarbnicą wiedzy na temat Linuxa, programowania oraz najnowszych trendów w świecie technologii. Autor "BIELI" wierzy w siłę społeczności Open Source i zawsze stara się inspirować swoich czytelników do eksplorowania i eksperymentowania z kodem.