Jądro systemu Linux

Jądro systemu Linux – to powszechnie nazywany (ang. Linux kernel) bazowy kod systemu operacyjnego Linux. Posiada on wszelkie elementy niezbędne do zamiany sprzętu komputerowego (ang. hardware) w użyteczny komputer lub serwer obliczeniowy, internetowy, usługowy, pocztowy, itd. przy pomocy oprogramowania (ang. software).

Jądro systemu Linux jest otwarte (wolne od opłat licencyjnych) oprogramowanie napisane przez Linusa Torvaldsa w 1991 roku, a obecnie rozwijane przez wielu programistów z całego świata w ramach organizacji „The Linux Foundation„.

Linus Torvalds – pomysłodawca i autor pierwszych linijek kodu systemu Linux

Autor systemu Linux Linus Torvalds rozpoczął pracę nad jądrem Linux bazując na eksperymentalnym systemie operacyjnym Minix. System MINIX pracował na komputerach z procesorami Motorola 68000, Intel 80286, czyli tzw. „PC AT”. Informacje o pracy Linusa Torvaldsa, opublikowane przez niego na liście dyskusyjnej spotkały się z dużym zainteresowaniem. Wkrótce nad Linuxem pracowała znaczna grupa ludzi, którą zainteresowało to co zaproponował Linus. Jego propozycja była dość jednoznaczna, chciał opracować jądro systemu operacyjnego do użytku domowego i niekomercyjnego. Kiedy podzielił się wieścią o tej inicjatywie, znacznie przyspieszyło to rozwój systemu nazwanego później Linux. Im bardziej system ten stawał się popularny, tym więcej ludzi wspierało jego rozwój. Proces ten trwa do dziś, a liczbę użytkowników Linuxa szacuje się obecnie na ponad 10 milionów.

System operacyjny Linux używa jądra (ang. kernela) Linux. Najbardziej system ten rozpowszechnił się tam, gdzie wysoka dostępność i wydajność mają podstawowe znaczenie, czyli na serwerach. Nie można zapomnieć, że system Linux jest też bazą popularnego na smartfonach systemu operacyjnego Android.

Jak jest zbudowane jądro systemu Linux?

Gdzie znajdę najnowsze wersje kernela (jądra) systemu Linux ?

Najprościej śledzić w sieci nowinki o kernelach Linuxa lub bezpośrednio na stronie kernel.org. Dystrybucje Linuxa również informują na swoich strona o kernelu Linux.

Warto dodać, że nie wszystkie dystrybucje systemu Linux podążają za najnowszymi liniami jądra systemu operacyjnego Linux. Są to względy podyktowane stabilnością oraz dostępnym czasem osób/firm utrzymujących daną dystrybucję, bo jak wiadomo jest to inicjatywa otwarta i wszelkie rozwojowe sprawy dzieją się przeważnie w wolnym czasie programistów, inżynierów oprogramowania, ludzi określanych jako DevOps, administratorów i testerów oprogramowania.

Powiązane artykuły na temat jądra Linux

Krótka historia zmian w jądrze systemu Linux (ang. Linux kernel)

Możliwość komentowania Krótka historia zmian w jądrze systemu Linux (ang. Linux kernel) została wyłączona

Ile architektur procesorów obsługuje najnowsze jądro Linux?

Możliwość komentowania Ile architektur procesorów obsługuje najnowsze jądro Linux? została wyłączona

Linux – to warto wiedzieć!

Możliwość komentowania Linux – to warto wiedzieć! została wyłączona

Jak jądro Linux współpracuje w systemie operacyjnym

Możliwość komentowania Jak jądro Linux współpracuje w systemie operacyjnym została wyłączona

Podstawowe składniki jądra systemu Linux

Możliwość komentowania Podstawowe składniki jądra systemu Linux została wyłączona

UNIX

Możliwość komentowania UNIX została wyłączona