Linux Mint

Linux Ming logo

LInux Mint – kompletna dystrybucja systemu operacyjnego GNU/Linux, przeznaczona głównie do zastosowań biurowych i domowych (ang. desktop). 

Linux Mint jest systemem operacyjnym zaprojektowanym do pracy na większości nowoczesnych komputerów, wliczając systemy 32 bitowe (x86) jak i 64 bitowe (x64). Linux Mint może spełniać taką samą rolę jak systemy M$, Mac oraz otwartoźródłowe systemy BSD. Linux Mint może pracować razem z innymi systemami (także z tymi wymienionymi powyżej) oraz automatycznie skonfigurować rozruch wielu systemów, gdzie użytkownik może przy starcie komputera wybrać, który system ma wystartować. Linux Mint jest świetnym systemem zarówno dla indywidualnych użytkowników jak i dla firm.

Dystrybucja systemu GNU/Linux oparta na Ubuntu oraz Debianie, skierowana do początkujących użytkowników. Dystrybucja kładzie nacisk na prostotę użytkowania, przydatne aplikacje i pełne ich wsparcie zaraz po instalacji. Twórcy zadbali o dodanie wielu graficznych nakładek. Na standardowej płycie instalacyjnej znajduje się większość popularnego własnościowego oprogramowania – wtyczka Adobe Flash Player, Java oraz duży zbiór kodeków audio i wideo pozwalających odtworzyć wszystkie popularne pliki muzyczne i filmowe, nawet korzystając z wersji Live CD (w Ubuntu takie oprogramowanie trzeba zainstalować samodzielnie).

Pomimo faktu, iż dystrybucja jest oparta głównie na Ubuntu, twórcy Minta odcinają się od jego ideologii. Krytykują Ubuntu przede wszystkim za konserwatywne, według nich, trzymanie się idei wolnego oprogramowania, przez co większość popularnych formatów audio, wideo oraz zamknięte technologie są w Ubuntu domyślnie niedostępne.

Mint jako dystrybucja oparta również na dystrybucji Linux Debian jest bardzo solidna i daje użytkownikom dostęp do dużego zbioru pakietów oprogramowania. Aktualnie repozytorium Minta zawiera ponad 40 tys. pakietów. Choć Mint bazuje również na kodzie i repozytorium Ubuntu, idzie swoją własną drogą rozwoju.

WIdok desktopa systemu Linux Mint do zainstalowaniu
Linux Mint okno podpowiedzi z ikonami aplikacji na desktopie

Pod tym linkiem znajduje się Podręcznik Linux Mint (PDF) a w nim wprowadzenie, historia, cel, sposób instalacji i wiele detali po polsku.

About the author