Jak poznać Linuxa?

Witam na stronie tematycznej, która jest tworzona przez pasjonatów systemu Linux.

Zastanawiacie się najpewniej, czy system Linux w ogóle musimy promować oraz dlaczego to robimy?

Postaram się Wam rozjaśnić nieco ten temat i przedstawić argumenty zachęcające do wykorzystania Linuxa w codziennej pracy, do nauki, rozwoju umiejętności programistycznych oraz do biura.

Na tej stronie możecie dowiedzieć się, kto stoi za stworzeniem Linuxa oraz o podstawach tego systemu operacyjnego. Dodatkowo warto wiedzieć, co to jest jądro systemu Linux i jakie znaczenie ma w GNU Linux.

Pierwsze kroki z Linux najlepiej rozpocząć od postawienia sobie celu t.j. nauka podstaw działania Linuxa, nauka programowania, chęć używania w biurze Linuxa lub profesjonalne wykorzystanie programów graficznych w stabilnym systemie operacyjnym Linux. Oczywiście cele można łączyć.

Kolejnym ważnym krokiem jest zdecydowanie się na jedną z gotowych dystrybucji systemu Linux.

Na naszej stronie znajdziecie listę dystrybucji systemu Linux, które rekomendujemy wraz z opisem typowego zastosowania oraz zrzutami ekranów z terminala graficznego. Oto jak wygląda taki terminal graficzny – obrazek poniżej.

Tutaj chciałbym nadmienić, że Linuxa można używać na wiele sposobów tzn. przy pomocy terminala tekstowego oraz przy pomocy graficznego terminala X – tzn. używając myszki, okienek i wszelkich graficznych udogodnień. Domyślnie jedna i druga opcja jest wbudowana w Linuxa. Warto wspomnieć o tym, że większość dystrybucji Linux już posiada obecnie interfejsy graficzne i domyślnie z takimi interfejsami startuje. Typowo pojawia nam się okienko logowania i prośba o wpisanie nazwy i hasła użytkownika. Po przejściu tego kroku mamy widok graficzny systemu Linux, który przypomina dość konkurencję i ułatwia klikanie po ekranie, czyli wykonywanie poleceń kursorem myszy w celu wybrania/uruchomienia programów.

Dla osób, które wolą odnaleźć się w nowym temacie, jakim jest Linux z książkami i tutorialami, jest dostępne bogactwo materiałów w internecie oraz jako książki. Dodatkowo na youtube znajdziecie zatrzęsienie od tutoriali i filmików o systemie Linux. Polecam wybrać własną drogę i metodę nauki, która Wam pasuje najbardziej. Na naszej stronie zamieszczamy regularnie opisy poleceń terminala tekstowego systemu Linux, aby ułatwić Wam poruszanie się po zagadnieniach zaawansowanych Linuxa.

Oto polecany scenariusz, który proponujemy w nauce podstaw systemu Linux:

  1. Stwórz listę celów do nauki Linuxa
  2. Wybierz dystrybucję do nauki Linuxa
  3. Pobierz obraz dystrybucji i na maszynie wirtualnej lub na odrębnym dysku twardym (może to być także pendrive) zainstaluj/wypal obraz systemu ISO
  4. Uruchom zainstalowany system z dysku
  5. Rozpocznij poznawanie podstawowych poleceń i interfejsu graficznego
  6. Możesz spokojnie realizować założenia z pkt. 1
  7. Ciesz się bezpiecznym i stabilnym systemem operacyjnym

Dla waszej informacji, system Linux to ok. 99% serwerów w internecie, więc jego stabilność i bezpieczeństwo to nie mit a przemysłowy i produkcyjny standard. Nie można tego powiedzieć o oknach od śmiesznej firmy na M. które chłoną wirusy i trojany jak gąbka. Decyzja, czy nadal chcesz mieć program antywirusowy i antymalware i wiele innych anty w swoim systemie operacyjnym, za to wszystko srogo płacić i nie posiadać gwarancji bezpieczeństwa swoich prywatnych danych należy do Ciebie. My polecamy przesiadkę na Linux i wiele problemów typowego użytkownika masz z głowy.

Miłej przygody i nauki Linuxa.

About the author