Zillij – Terminal roboczy z dołączonymi bateriami dla systemu Linux

Zellij – to terminal dla systemu operacyjnego Linux o wielkich możliwościach pracy w wielu oknach, na wielu konsolowych (pracujących w trybie tekstowym) aplikacjach. Terminal ten napisany jest w 99.9% w nowoczesnym – jak na 2024 rok! – języku programowania systemowego RUST.

Zillij – Linux terminal logo

Zellij to przestrzeń robocza skierowana do programistów, osób zorientowanych na operacje i każdego, kto kocha terminale 🙂

Podobne programy są czasami nazywane „multiplekserami terminali”. Zellij został zaprojektowany w oparciu o filozofię, zgodnie z którą nie można rezygnować z prostoty na rzecz mocy, szczycąc się jego wspaniałym doświadczeniem od razu po wyjęciu z pudełka, a także zaawansowanymi funkcjami, które udostępnia użytkownikom na wyciągnięcie ręki. Zellij jest skierowany zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników – umożliwia głęboką personalizację, osobistą automatyzację poprzez układy, prawdziwą współpracę w trybie dla wielu graczy, unikalne funkcje UX, takie jak pływające i ułożone w stosy panele, oraz system wtyczek umożliwiający tworzenie wtyczek w dowolnym języku kompilującym się do WebAssembly.

Poniżej widoczna jest animacja prezentująca kilka wodotrysków terminala Zellij:

About the author