Linux – to warto wiedzieć!

Czym jest Linux?

Linux jest głównym składnikiem tzw. jądrem – ang. kernel – nowoczesnego systemu operacyjnego. Jądro systemu operacyjnego to jego główna część, która odpowiada za zarządzanie sprzętem. Mam tutaj na myśli:

  • procesor
  • pamięć
  • dyskami
  • kartę graficzną
  • kartę dźwiękową
  • myszkę
  • klawiaturę
  • drukarką
  • skaner
  • ploter
  • skaner 3D
  • drukarka 3D

Przedstawiona powyżej lista jest tylko przykładem, nie jest kompletna i stanowi najczęściej spotykane komponenty komputerów.

Jądro Linux zapewnia bezpieczne i wyizolowane środowisko do uruchamiania oprogramowania w systemie operacyjnym. Każdy program, który wykonuje coś konkretnego zazwyczaj komunikuje się poprzez odpowiednie warstwy bibliotek systemowych – poprzez tzw. system calls – z jądrem systemu operacyjnego Linux.

Jądro Linuxa w systemie operacyjnym zapewnia też – ang. scheduling – czasu procesora CPU oraz przydziały obszarów pamięci fizycznej RAM. Dzięki sterownikom do jądra Linux tzw. modułom – ang. modules – możliwe jest rozszerzanie kompetencji jądra Linux. Ta własność powoduje, że każdy nowy sprzęt posiada w ramach swojej klasy dedykowane sterowniki. Np: karty graficzne mają sterowniki, karty sieciowe mają sterowniki, modemy mają swoje moduły dla jądra Linux, itd. Dzięki tej własności możliwe jest rozbudowywanie i rozwijanie systemów operacyjnych opartych o jądro Linux.

Czym różni się Linux od innych systemów operacyjnych?

Jądro dla systemów Linux zostało stworzone od zera przez Linusa Torvaldsa, który zapoczątkował nowy trend budowania społeczności tworzącej otwarty system operacyjny. Od tego momentu trwa ten stan i udoskonalanie jądra Linux do praca i hobby dla milionów świetnych programistów na naszym globie. Tylko dzięki temu, że społeczność jak i wielkie korporacje budują wspólnie ten sam produkt, pod nadzorem jednego autora, mamy system operacyjny nie wrażliwy na większość wirusów, malware i trojanów. To jest zasadniczy wyróżnik Linuxa od popularnych systemów operacyjnych.

Sprawa kolejna to łatwość tworzenia oprogramowania na platformę Linux. Każdy programista – nie mam tutaj na myśli juniora, czy studenta – korzysta z konsoli terminala Linux i jest to podstawowe narzędzie pracy. Jeśli chcecie rozpoznać prawdziwego programistę – spójrzcie z czego głównie korzysta, czy z IDE + okienek, czy konsoli systemowej. Tutaj mamy dość duży kontrast, gdy mowa o profesjonalistach konta zwykli użytkownicy. Dzięki terminalowi mamy super szybki dostęp do poleceń systemowych Linuxa i pełną kontrolę nad systemem.

Dlaczego warto używać Linuxa?

Niezawodność, gdyż większość świata systemów serwerowych działa obecnie na Linux. Nawet MIcrosoft w swojej serwerowni Azure używa intensywnie Linuxa, bo przekonał się, że nie zwojuje świata w produktach chmury publicznej Azure z Windows, czyli systemem dla mas, biur i graczy.

Otwarte źródła, to kolejna cecha, która sprawia, że bezpieczeństwo pracy w Linux wzrasta, gdyż niezależni pentesterzy, czy specjaliści od bezpieczeństwa komputerowego – ang. IT security – trzymają pieczę nad wadami, usterkami i natychmiast zgłaszają je do poprawki. Niemalże codziennie mamy poprawki do jądra Linux i możemy zaufać wolontariuszom, którzy rozwijają ten system z pasją 🙂

Popularność – nawet słynny system Android bazuje na jądrze Linux i działa dość stabilnie, jak wiecie. Co tutaj wiele opowiadać, po prostu jest to uniwersalne jądro systemowe, któremu najwięksi gracze zaufali, dlatego Android nadal żyje jako mobilny system operacyjny.

Inną ważną cechą, która sprawia, że Linux dosłownie podbija świat jest jego przenośność. Możemy skompilować jądro Linux i uruchomić niemalże na 95% procesorów dostępnych na rynku. To jest bardzo dobra rekomendacja.

Od czego zacząć?

Zdecydowanie od czytania poznajlinuxa.pl 🙂 i artykułów na naszej stronie. Znajdziecie tutaj poradniki dotyczące komend Linuxa, opisy popularnych emulatorów terminali, opisy dystrybucji Linuxa i wiele innych ciekawostek. Zapraszamy do czytania

About the author