SteamOS

SteamOS – to bardzo ciekawa alternatywna dystrybucja GNU/Linux oparta o system Linux dla fanów gier komputerowych. SteamOS Pozwala na uruchomienie wielu gier i znanych, użytkowanych na co dzień programów.

Pełna lista obsługiwanych gier jest dostępna na stronie firmy Velve, a wśród nich są tak znane tytuły, jak: Wiedźmin 3, Dark Souls III, DOOM, Skyrim czy Wolfenstein: The New Order. Tym sposobem, dzięki firmie Valve, gracze nie są już zmuszeni do używania Windows 10. W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z dobrą robotą, kiedy dzięki nowej wersji narzędzia Wine o nazwie Proton – dotępne źródła na github – zapewnia ona systemowi Linux kompatybilność z grami z systemu Windows.

SteamOS to darmowy sytem operacyjny, który pozwala na stworzenie własnej Steam Machine. Zamiast kupować konsolę – możemy sami stworzyć maszynę do grania. 

Instalator SteamOS oferuje dwa rodzaje instalacji: automatyczną i zaawansowaną. Tryb automatyczny wymazuje zawartość dysku twardego i formatuje go, a następnie instaluje SteamOS w wersji angielskiej (polską wersję można później włączyć w ustawieniach systemu). Jeżeli chcemy zachować dane istniejące na dysku, w instalatorze SteamOS należy wybrać opcję Expert Install. Co dostajemy po zainstalowaniu StreamOS:

  • Wygodny system logowania do wielu kont
  • Przejrzysty interfejs klienta Steam
  • Ustawienia klienta
  • W pełni sprawny system z gotowymi do pracy aplikacjami
  • Instalator pakietów tzn. oprogramowania Open Source (jak przystało na Linuxa)

Kompletna instrukcja instalacji SteamOS (w języku polskim) jest dostępna na tej stronie.

About the author