Tylu ilu jest użytkowników Linuxa, tak bogata jest baza argumentów będących uzasadnieniem, dlaczego warto poznać system Linux.
Podstawowym argumentem to jest fakt, że Linux bardzo dynamicznie się rozwija i coraz więcej firm z niego korzysta na produkcji. W przyszłości będzie, więc dużo łatwiej pozyskać pracę znając więcej, niż jeden system operacyjny. Już dzisiaj widać, jak duży wpływ znajomość Linuxa ma na zasięg i jakość wytwarzanego oprogramowania Zachęcam każdego do poznania architektury Linuxa oraz doświadczeń w tym OSie, aby kształtować i doskonalić swoją wiedzę informatyczną.
Dzięki codziennej pracy z Lunixem, zrozumiesz na jakiej podstawie funkcjonuje sprzęt i jak ogólnie działa większość systemów operacyjnych. Dzięki Linux zgłębisz także swoją wiedzę na temat Internetu, a to dlatego, że wiele serwerów obsługiwanych jest przez system LInux.
Kolejnym powodem, dla którego warto, jest proste uzyskiwanie odpowidzi na zagadnienia klasy „dlaczego?”. Zdarza się to podczas niepokojących zachowań systemu, podczas awarii usług, podczas zdarzeń losowych.
Mamy dzięki wiedzy o Linuxie większe pojęcie, co jest normalnym zachowaniem OS, jakie zasoby, w jakiej ilości są potrzebne do wykonywania rutynowych zadań i złożonych obliczeń.
Społecznośc ludzi zrzeszona wokół Linuxa nie odrzuca nikogo i jest przyjazna na konkretne techniczne pytania. Ludzie, którzy współtworzą ten wspaniały projekt Open Source bardzo chętnie dzielą się wiedzą. Do tego grona od kliku lat dołączają reglanie wielkie firmy i to one też są napędem dla popularyzacji tego systemu.
Warto wiedzieć, że w chmurze AZURE, czyli kluczowym produkcie firmy Microsoft to właśnie jądro Linux stanowi podstawowy budulec całej infrastruktury i to właśnie Linuxa klienci tej chmury instalują na swoich serwerach. Tak, M$ jest na tyle sprytną firmą, że dostosowuje się do tego, że utrzymywanie swojej linii produktu jakim jest jądro systemu operacyjnego jest to drogi biznes, a liczy się w tych czasach przenoszalność (wieloplatformowość, czyli uruchamianie różnych programów w dowolnym systemie) oprogramowania, którą Linux daje z paczki !