Kali – dystrybucja systemu operacyjnego Linux, która wyróżnia się specjalistycznym zastosowaniem. Dedykowana jest do przeprowadzania testów bezpieczeństwa, analizy bezpieczeństwa informatycznego, weryfikacji i łamania zabezpieczeń. System zbudowany jest w oparciu o dystrybucję Debian GNU/Linux. Domyślna instalacja zawiera terminal graficzny oraz wiele preinstalowanych profesjonalnych narzędzi. W Kali Linux narzędzia i skrypty zostały w posegregowane w szereg ułatwiających ich używanie kategorii. Są to głównie kategorie związane z testami penetracyjnymi i wyróżniają je następujące pozycje:
- 01 Information Gathering
- 02 Vulnerability Analysis
- 03 Web Application Analysis
- 04 Database Assessment
- 05 Password Attacks
- 06 Wireless Attacks
- 07 Reverse Engineering
- 08 Exploitation Tools
- 09 Sniffing & Spoofing
- 10 Post Exploitation
- 11 Forensics
- 12 Reporting Tools
- 13 System Services
Jak widać po w/w hasłach większość narzędzi promujących Kali Linux to zaawansowane narzędzia do obalania teorii bezpieczeństwa w świecie IT 🙂
Pamiętajmy, że niektóre dystrybucje specjalistyczne mogą być odpowiednikiem wytrychu w rękach dzieci lub nieodpowiedzialnych ludzi, także od razu zaznaczam, że opisywana dystrybucja jest dla odważnych i racjonalnych Linuxowych fanów. Nie zachęcam nikogo do jej używania i wpis ten jest wyłącznie umieszczony w celach edukacyjnych.