Zbuduj swoją dystrybucję Linux od podstaw – Linux From Scratch (LFS)

Jedną ze ścieżek możliwych w świecie systemów Linux, jest zbudowanie własnej dystrybucji Linux. Zasadniczo to czynność dla zaawansowanych użytkowników lub/i programistów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił z bardzo przyjaznym i czytelnym przewodnikiem do tego celu o nazwie Linux From Scratch (LFS). Jest to zadanie na kilka wieczorów lub jeden weekend, ale daje nam niepowtarzalną możliwość przeglądu i poznania wnętrzności dystrybucji Linuxa.

Poniżej zamieszczam trzyczęściowy filmik, który pokazuje jakie kroki po kolei należy wykonać, aby na przykładzie Gentoo Linux osiągnąć cel – zbudować swojego upragnionego pingwina od zera do startu i zalogowania się na terminalu.

Pomimo szerokiego wyboru dystrybucji Linux, możemy spotkać się z trudnym wyborem tej najbardziej odpowiedniej dla nas. Często dystrybucje zawierają niepotrzebne nam oprogramowanie, bądź nie zawierają niezbędnych dla nas aplikacji. W celu rozwiązania tego problemu powstał projekt Linux From scratch (Linux od zera). Linux From Scratch (LFS) jest to projekt, który dostarcza instrukcje, jak krok po kroku zbudować własnego Linuksa wyłącznie ze źródeł.

Podprojekty LFS

LFS – Linux From Scratch jest to główna książka, na bazie której powstały inne projekty.

BLFS – Beyond Linux From Scratch pomaga rozwinąć zaintalowanego LFS do bardziej użytecznego systemu. Jego priorytetem jest dopasowanie systemu do użytkownika. Projekt ten opisuje między innymi jak dodać do systemu graficzny interfejs, sieć, dźwięk, drukarkę itp.

ALFS – Automated Linux From Scratch dostarcza narzędzi do zarządzania budową LFS i BLFS.

HLFS – Hardened Linux From Scratch skupia się na budowie LFS z podwyższonym bezpieczeństwem

Hints – zawiera dokumentację wyjaśniającą jak rozwinąć LFS i BLFS, by zwiększyć ich możliwości.

LiveCD – jest to projekt, który dostarcza płytę CD będącą podstawą do budowy LFS albo ogólniej jako płyta ratunkowa.

Patches – Projekt łatek serwuje centralne repozytorium dla wszystkich łatek używanych w projektach LFS.

Jakie korzyści daje nam LFS?

LFS uczy ludzi jak działa Linux „od wewnątrz”
Budowanie systemu linuksowego od zera pokaże nam mechanizmy Linuksa, jak elementy działają razem i zależą od siebie nawzajem.

Budowanie LFS daje zwarty system
Przy instalowaniu tradycyjnej dystrybucji jesteśmy zwykle zmuszeni do instalacji pewnych programów, choć prawdopodobnie nigdy ich nie użyjemy. Zajmują one cenną przestrzeń na dysku lub co gorsza, mogą obiążać procesor. Z łatwością można zbudować system LFS mniejszy niż 100MB. Czy to nadal za dużo? Można zainstalować system wystarczająco duży dla serwera Apache o calkowitym rozmiarze około 8MB.

LFS jest bardziej dostosowany do naszych wymagań
Budowanie LFS można porównać do wykańczania domu. LFS daje na dom w stanie surowym i tylko od nas zależy, w którym pokoju będzie kuchnia, łazienka i jak będą rozmieszczone kable czy rury.

LFS daje dodatkowe bezpieczeństwo
Kompilując cały system z kodu źródłowego, możemy sprawdzić wszystko i stosować wszystkie łatki, które uważamy za potrzebne. Nie potrzebujemy czekać na kogoś, żeby skompilował pakiet binarny dla naprawienia dziury w bezpieczeństwie.

Instrukcja budowania własnej dystrybucji – Linux od podstaw

Poniższe filmy ukazują, jak wiele „przygód” czeka na autora własnej dystrybucji systemu operacyjnego Linux. Na szczęście prezentacja jest robiona w oparciu o maszynę wirtualną bazującą na VirtualBox, więc nie jest istotne, jaki system operacyjny jest na Twoim komputerze (hoście).

 

About the author