20 najważniejszych powodów, dla których warto używać Linuksa

Przeciętny użytkownik komputera zwykle najdłużej wybierał komercyjny system operacyjny jako swój system operacyjny. Właśnie to pojawiło się na większości komputerów stacjonarnych i laptopów, kiedy je kupiłeś – tak, to był M$ DOS :-). Mac OSX był wyborem dla niektórych osób, ponieważ „myślały inaczej”. Ale Linux? Taki był system operacyjny dla serwerów lub hakerów oraz indywidualistów twórców. Trzeba było robić wszystko w terminalu i znać kilka ezoterycznych komend.

Zatem warto zadać sobie pytanie: Kto chciał to wszystko zrobić?

Pozytywnym aspektem jest to, że kiedy jesteśmy ekspertami i każdego dnia potrzebujemy terminali z Linuksem! Tak, bo wiem doskonale, że nie tracimy czasu na rozwiązywanie pobocznych probleów z dostępami, UI, apkami, które pisali inni … po prostu pracujemy sprawnie, optymalizując czas pod konkretne zadania. Tak właśnie działa osoba zwana ekspertem – realizuje cele i oszczędza cenny czas!

Właście dzięki systemowi operacyjnemu jakim jest Linux jest to możliwe i realne, bo masz wpływ na to co widzisz i robisz. Nie masz ograniczeń w dostosowywaniu swojego świata/terminala w codziennej pracy, jak sobie tylko chcesz 🙂 To daje spokój, poczucie stabilności oraz wiele pieniędzy za solidnie wykonywaną pracę z LInuxem.

Linux ma ogromny udział w rynku, jeśli chodzi o serwery, zastosowania przemysłowe i produkcyjne. Ostatnio w telekomunikacji, w sieciach rozległych oraz urządzeniach brzegowych (ang. Edge computing) oraz Internecie Rzeczy (ang. Internet of Things). Jeśli chcesz nauczyć się wszystkich poleceń, których możesz używać w Linuksie, zostaniesz magikiem systemów operacyjnych. Ale to nie musi być takie skomplikowane – spójrz dlaczego na szczegółowe zestawienie pozytywnych aspektów, dla których warto używać Linuxa.

1. Linux jest darmowy, wolny od licencji firm trzecich

Linux jest i zawsze był dostępny dla wszystkich za darmo. Został stworzony jako darmowy, ale podobny do zastrzeżonego systemu operacyjnego Unix. W przeciwieństwie do systemu M$, który zawsze kosztował pieniądze. I chociaż Mac OS X jest dostarczany bezpłatnie ze sprzętem Apple, kto chce płacić za sprzęt, gdy nie potrzebujesz wszystkich dodatków? Linux mógł robić wszystko, co mógł Unix i był darmowy, więc szybko stał się najpopularniejszym systemem operacyjnym dla serwerów WWW. Startupy i małe zespoły często wybierają Linuksa, aby zaoszczędzić pieniądze. Ponadto, jeśli wypróbujesz jedną dystrybucję Linuksa bez wydawania pieniędzy, a jeśli to nie zadziała, po prostu wypróbuj inną.

2. Linux rozpowszechniany na licencji otwartej – Open Source Software

Linux to oprogramowanie typu Open Source. Oznacza to, że kod źródłowy projektu Linux jest dostępny dla ogółu społeczeństwa na licencji GPL. Każdy może bezpłatnie pobrać kod źródłowy Linuksa, zmodyfikować go na własny użytek, a nawet stworzyć własną wersję Linuksa i wydać ją samodzielnie. Jeśli nie jesteś programistą, może to niewiele znaczyć, ale naprawdę powinno. Ze względu na licencje typu open source Linuksa istnieją tysiące dystrybucji Linuksa, z których każda ma niestandardowe funkcje, które nie byłyby możliwe w przypadku kodu o zamkniętym kodzie źródłowym.

3. Bezpieczeństwo danych, dostępów, haseł i prywatności przede wszystkim

Przeciętny użytkownik nie pomyślałby o uruchomieniu systemu M$ bez ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i wirusami. Prawie każda firma na świecie wymaga pewnego rodzaju oprogramowania antywirusowego dla wszystkich swoich urządzeń z systemem M$. Mac OS X również nie jest odporny na wirusy, jak widzieliśmy w ostatnich latach.

Linux jest po prostu bezpieczniejszy. Nie oznacza to, że jest niewrażliwy na próby włamań. Po prostu projekt systemu zarządzania pakietami Linuksa, repozytoriów i innych funkcji utrudnia kompromis niż inne systemy operacyjne.

4. Stabilność w działaniu – nie musisz oglądać niebieskich ekranów śmierci i restartować po zainstalowaniu programu, nieeee – to jakiś żart w komercyjnych systemach!

System operacyjny Linux jest bardzo stabilny, niezawodny i mniej podatny na awarie niż inne systemy operacyjne. Nawet M$ wybrał Linuksa jako system operacyjny do zasilania usług Azure Cloud Computing Services zamiast własnego systemu operacyjnego M$ Server. Linux jest również głównym systemem operacyjnym używanym przez innych głównych dostawców usług w chmurze. Nie sposób pominąć zastosowania Linuxa w produkcji i przemyśle – to jest solidny i ustabilizowany OS. Korzystając z Linuksa, zauważysz również, że po latach użytkowania Twój komputer będzie działał tak samo szybko, jak po pierwszej instalacji systemu operacyjnego. Z M$. aby system operacyjny działał płynnie, należy okresowo defragmentować dysk twardy, a nawet może być konieczna ponowna instalacja systemu M$ w celu przywrócenia pełnej wydajności.

5. Łatwość w utrzymaniu

Konserwacja Linuksa jest prosta i łatwa. W przypadku każdej dystrybucji Linuksa zwykle istnieje armia programistów open source, którzy wprowadzają ulepszenia do systemu operacyjnego, naprawiają błędy i stale zwiększają bezpieczeństwo i stabilność systemu operacyjnego. Każda instalacja Linuksa regularnie sprawdza dostępność aktualizacji ze swojego centralnego repozytorium kodu. Pojedyncze polecenie w wierszu poleceń lub kliknięcie przycisku w graficznym interfejsie użytkownika pulpitu może je zainstalować, lub odpowiednia konfiguracja może je automatycznie zaktualizować. Większość aktualizacji można przeprowadzić bez konieczności ponownego uruchamiania sprzętu.

6. Uruchamialny na dowolnej popularnej architekturze komputerowej

Z każdą nową wersją systemu M$ część sprzętu używanego od lat staje się przestarzała. A Mac OS X będzie działał tylko na sprzęcie firmowym. Linux nie ma tych samych problemów, jest przystosowany do działania w sposób stabilny na dowolnym sprzęcie używanym współcześnie. Znajdziesz o tym więcej detali w niniejszym artykule: Ile architektur procesorów obsługuje najnowsze jądro Linux?

Podstawowy system operacyjny Linux jest bardzo lekki i efektywnie wykorzystuje zasoby dowolnego systemu. System M$ jest dostarczany ze sterownikami całego obsługiwanego sprzętu w jednym pakiecie systemu operacyjnego. Dlatego musi okresowo wycofywać określony sprzęt. Ale Linux można dostosować do sprzętu, dzięki czemu użytkownicy mogą wybierać tylko te sterowniki i funkcje, których potrzebują. Znam z praktyki przypadki, że Linux działał od ponad 10-ciu lat na produkcji, gdzie M$ należało zmieniać ok. sześć razy w tym czasie, bo inaczej trojany, wirusy i malware dzięki niekompetencji M$ naruszyłyby bezpieczeństwo danych i prywatność organizacji. Linux został zaprojektowanych do uruchomienia w ciągłej pracy na wielu architekturach komputerów i to jest jego bardzo mocną stroną architektoniczną i praktyczną.

7. Łatwy w użyciu

Wcześniej mówiliśmy o Linuksie jako systemie operacyjnym serwerów i hakerów. Że Linux jest w zasadzie tylko dla ekspertów. Jednak to nie jest tak do końca, są opcje dla nowicjuszy, w tym Linux uczy dzieci w szkołach od wielu lat!

Obecne dystrybucje Linuksa są bardzo przyjazne dla użytkownika. W rzeczywistości możesz zainstalować i używać Linuksa bez używania wiersza poleceń, jeśli chcesz. Linux ma również wiele świetnych graficznych interfejsów użytkownika (GUI), które pozwolą nowym użytkownikom Linuksa robić wszystko, co mogliby zrobić w systemie M$ lub Mac z takim samym poziomem łatwości. I tak, powiedziałem wiele GUI. Możesz wybierać spośród różnych systemów pulpitu w systemie Linux, w tym klonów pulpitu M$ lub Mac.

8. Kustomizacja – dostosowanie, ułatwienia i zmiany pod użytkownika, w tym również rozwiązania przyjazne dla osób niepełnosprawnych

Niektóre rzeczy możesz skonfigurować samodzielnie, korzystając z komputera M$ lub Mac. Możesz na przykład zmienić tło pulpitu, ale czy konfiguracja to to samo, co dostosowanie? Krótko mówiąc, nie.
Możesz robić te same rzeczy w Linuksie, co w M$ i Mac, i wiele więcej. W obu tych systemach operacyjnych możesz zmieniać kolory i czcionki na pulpicie, ale w systemie Linux możesz zmienić cały pulpit. Masz wybór między GNOME, KDE, Cinnamon i innymi systemami graficznymi. Możesz wybierać spośród pół tuzina różnych systemów powłoki, jeśli dużo pracujesz w wierszu poleceń. A jeśli chcesz, możesz przejść na zupełnie nową dystrybucję Linuksa, która jest dostosowana do konkretnych potrzeb np: muzycznych, graficznych, czy pentesterskich. Tak wspierane są różne branże, dziedziny nauki i inicjatywy artystyczne. Takie dedykowane dystrybucje Linuxa mają zazwyczaj zainstalowy typowy dla dziedziny zestaw narzędzi zwany pakietami. Nie musisz się przejmować ich instalacją po zainstalowaniu Linuxa, po prostu są gotowe do użycia.

9. Łatwy w zainstalowaniu

Nie mogłem tego powiedzieć pod koniec lat 90-tych, ale dzisiaj kiedy mamy złoty wiek Linuxa i jest stosowany powszechnie wszędzie, to zdecydowanie mogę stwierdzić: banalny do zainstalowania przez nie informatyków! Potwierdziłem to kilka razy w praktyce, więc to nie teoria a fakty!

We wczesnych latach Linuksa instalacja nie była taka łatwa. Trzeba było wiedzieć, jak korzystać z wiersza poleceń i często napotykać problemy ze sterownikami sprzętu. Na szczęście nie jest to już problemem. Ubuntu Linux był jedną z pierwszych dystrybucji Linuksa skierowaną do przeciętnego użytkownika komputera i sprawiającą, że proces instalacji był tak szybki i łatwy, jak instalacja systemu M$. Obecnie większość odmian systemu Linux jest dostarczana z prostym kreatorem instalacji opartym na graficznym interfejsie użytkownika, który można uruchomić w ciągu kilku minut. I możesz pobrać Linuksa z Internetu.

10. Posiada silną i aktywną społeczność Open Source

Zasięg Linuksa jest ogromny. Na dużym procencie serwerów działa system Linux. Większość administratorów systemów zna Linuksa, podobnie jak większość programistów. Oznacza to, że wiele osób zna już Linuksa i jest gotowych pomóc osobom nowym w systemach operacyjnych na forach pomocy i stronach takich jak StackOverflow. Na każde pytanie zwykle szybko uzyskasz odpowiedź od kogoś, kto napotkał ten sam problem i znalazł sposób na jego rozwiązanie. Wersje Enterprise systemu Linux (t.j. Redhat, SuSE) oferują również całodobową płatną pomoc techniczną dotyczącą problemów z Linuksem. To nie jest tak, że dzwonisz do lini wsparcia M$ i prosisz o pomoc, a tam polecenie: zrestartuj system i wyczyść rejestry, po czym kolejny restart i koniec z Twoimi danymi, o nieeee! To jest Linux, tutaj znajdziesz przyjaznych ludzi, grupy społecznościowe, filmy instruktażowe robione przez miłośników w większości języków świata – to jest potęga!!!

11. Tony dostępnych i darmowych aplikacji / pakietów

Użytkownicy Linuksa mają wiele możliwości wyboru oprogramowania, a wiele z nich jest darmowych. LibreOffice to pakiet oprogramowania dla przedsiębiorstw, który zawiera oprogramowanie do arkuszy kalkulacyjnych, oprogramowanie do obsługi poczty e-mail, oprogramowanie do pisania i oprogramowanie do prezentacji, które może bezpłatnie zastąpić zastrzeżone pakiety, takie jak M$ Office. Możesz przeglądać centrum oprogramowania Linux i znaleźć bezpłatne oprogramowanie dla wszystkich swoich potrzeb biznesowych i osobistych, a także znaleźć oprogramowanie własnościowe, które zostało już przeniesione do systemu Linux.

12. Lekki system operacyjny

Istnieją setki, jeśli nie tysiące dystrybucji Linuksa. Wszystkie zaczynają się od jądra Linuksa, które jest podstawowym interfejsem między sprzętem komputera a jego procesami. Każda dystrybucja dodaje funkcje i warstwy do tego jądra, a wiele z tych dystrybucji jest bardzo lekkich i zawiera minimalną liczbę funkcji. Oznacza to, że wymagania systemowe dla systemu Linux mogą być znacznie mniejsze niż dla systemu M$ lub Mac. Niektóre nowoczesne dystrybucje Linuksa mogą nawet działać na systemach, które mają tylko 128 MB pamięci RAM, 128 MB przestrzeni dyskowej lub tylko stary procesor Pentium. Spróbuj uruchomić komercyjny system inny niżeli Linux na takim sprzęcie – spotkasz się ze ścianą. Niestety tylko Linux posiada tak silne wsparcie dla skromnych w zasoby maszyny i zawdzięczamy mu odzyskiwanie złomu – tak starych komputerów można używać – do celów edukacji w Państwach słabiej rozwiniętych. Na pewno przyczynia się to bezpośrednio do zmniejszenia śladu węglowego, który jest powszechnym wskaźnikiem postępu i przetrwania ludzi na planecie Ziemia!

13. Regularne aktualizacje

Zespoły oprogramowania pracujące nad systemami operacyjnymi Mac OS X lub M$ są prawdopodobnie dość duże i mają wiele różnorodnych umiejętności, ale nie są tak duże, jak niektóre zespoły pracujące nad systemem operacyjnym Linux. Ponieważ Linux jest open source, wielu entuzjastów Linuksa zarejestrowało się jako twórcy systemu operacyjnego. W większości przypadków robią to za darmo z powodu zamiłowania do systemu. Ten zespół nieustannie pracuje nad tym, aby Linux był najnowocześniejszym i bezpiecznym systemem operacyjnym. Błędy są szybko dokumentowane i usuwane. A ponieważ ci programiści są również użytkownikami systemu operacyjnego, mają motywację, której potrzebują, aby wykonywać swoją najlepszą pracę.

14. Heavily documented

Linux ma dużą społeczność aktywnych programistów, którzy są gotowi uczyć innych tego, czego się nauczyli i pomagać początkującym w rozwiązywaniu problemów z Linuksem. Większość tych informacji znajdziesz w Internecie za darmo. Linux został również zaprojektowany od podstaw, aby był pomocny dla użytkowników. Linux jest dostarczany z wbudowanymi narzędziami wiersza poleceń, które mogą udostępniać dokumentację dotyczącą bibliotek, poleceń, standardów i innych funkcji. Każda dystrybucja Linuksa posiada również internetowe fora wsparcia, na których doświadczeni eksperci Linuksa szybko odpowiadają na Twoje pytania.

15. Chmury obliczeniowe spierają działanie w oparciu o system Linux

Jeśli chodzi o system operacyjny dla komputerów stacjonarnych, użytkownicy komputerów mogą spierać się o to, czy M$, Mac OS X czy Linux jest najlepszym systemem operacyjnym. Ale jeśli chodzi o uruchamianie serwerów, nie ma argumentów. Linux jest tutaj królem. Po pierwsze, Linux jest darmowy. Możesz uruchomić nowy serwer i zainstalować system operacyjny bez konieczności każdorazowego płacenia za nową licencję. A Linux jest lekki. Można go dostosować do wydajnego działania na dowolnym typie sprzętu serwerowego. Nawet Microsoft używa Linuksa na platformie Azure zamiast własnego systemu operacyjnego.

16. Lepsza obsługa sprzętu

Na świecie jest więcej serwerów niż komputerów stacjonarnych czy laptopów. A Linux to system operacyjny dla serwerów. Dostawcy sprzętu wiedzą o tym i wiedzą, że ich największym rynkiem jest rynek serwerów, więc upewniają się, że dostępne są sterowniki dla systemu Linux, gdy wypuszczają nowy sprzęt. Oznacza to, że znajdziesz odpowiednie sterowniki dla swojego sprzętu, gdy używasz Linuksa.

17. Zbudowany z myślą o rozwoju

Podczas gdy przeciętnemu użytkownikowi komputera może się wydawać, że wiersz poleceń lub terminal to domena hakerów, programiści używają go codziennie. Terminal Linux po prostu daje programistom większą kontrolę nad sposobem działania ich systemu operacyjnego niż powłoka systemu M$. Większość dystrybucji Linuksa jest dostarczana z preinstalowanymi językami programowania, takimi jak Python, Golang, Rust, Erlang, Scala, Java, Ruby, PHP i C, dzięki czemu programista może od razu rozpocząć programowanie ze świeżą instalacją Linuksa.

18. Wiele dostępnych opcji

Ze względu na otwarty charakter Linuksa i licencję GPL dostępnych jest wiele różnych dystrybucji Linuksa, w zależności od rodzaju funkcji, których potrzebujesz w systemie operacyjnym. Mobilny system operacyjny Android jest właściwie dystrybucją Linuksa. Kali Linux to dystrybucja zawierająca wiele narzędzi sieciowych i hakerskich, których specjaliści od bezpieczeństwa używają do testów penetracyjnych. Dla początkujących dostępny jest Ubuntu Linux, a dla przedsiębiorstw Red Hat Linux.

19. Wolność

Linuksa można zainstalować jako serwer WWW, komputer stacjonarny, zaporę sieciową lub serwer plików. Jako użytkownik Linuksa możesz kontrolować każdą część systemu operacyjnego. Linux nie jest dostarczany z oprogramowaniem typu bloatware, a podczas instalacji Linuksa możesz wybierać potrzebne funkcje, których nawet nie chcesz instalować, a które chcesz wyłączyć. Korzystając z trybu napędu USB, możesz przetestować dystrybucje Linuksa bez instalowania czegokolwiek, a następnie zainstalować dystrybucję po prostu, gdy znajdziesz tę, której potrzebujesz. Linux daje użytkownikom wiele opcji i swobodę konfigurowania systemu operacyjnego w dowolny sposób.

20. Linux jest wszędzie

Linux działa nie tylko na komputerach stacjonarnych, laptopach i serwerach, ale Linux działa na wszystkich typach sprzętu. Linux może zasilać nawet superkomputery. Jednym z popularnych zastosowań Linuksa jest Raspberry PI, komputer wielkości karty kredytowej, którego programiści używali do budowy wszelkiego rodzaju urządzeń obsługujących technologię cyfrową. Mobilny system operacyjny Android jest dystrybucją Linuksa. Samochody, inteligentne telewizory, routery, urządzenia medyczne i inne inteligentne urządzenia działają w systemie Linux.

Podsumowanie

Linux spędził wiele lat jako system operacyjny dla hakerów, serwerów i programistów. Ale nowoczesne dystrybucje Linuksa są tak samo przyjazne dla użytkownika iw pełni funkcjonalne, jak M$ i Mac OS X. Może nadszedł czas, abyś spróbował Linuksa. Aby dowiedzieć się więcej o Linuksie, sprawdź Jak poznać Linuxa?

About the author