Terminal to program, który otwiera okno pozwalające na komunikację z powłoką (ang. shell). Powłoka z kolei pobiera polecenia z klawiatury i przekazuje je systemowi operacyjnemu do wykonania jako instrukcje.
Zanim pojawił się graficzny interfejs, był to jedyny sposób obsługi komputerów przez użytkownika. Terminal tekstowy jest nieodłącznym elementem systemów operacyjnych UNIX oraz *BSD, w tym Linux.
Wszelkie korzenie powstania systemów operacyjnych prowadzą do terminala, bez niego informatyka prawdopodobnie nie narodziła by się. Jest to miejsce, gdzie wydajemy komendy systemowi w postaci tekstu a efekty tych komend możemy zaobserwować jako odpowiedzi systemu.
W przeszłości terminale miały postać drukarki połączonej z klawiaturą
Jako wielki fan terminala, chciałbym przedstawić zdjęcie z jednego z pierwszych terminali, na którym powstały kolejne jego wersje:
Każdy kolejny pomysł na terminal dodawał coś ciekawego, t.j. ang. prompt, czyli znak zachęty.
Z każdą kolejną interpretacją przychodziły fantazje związane z kolorami i tłem terminala, aby nie był tak mistycznie czarny, jak większość kojarzy.
Kiedy usłyszcie sformułowanie „otwórz terminal” lub „uruchom konsolę” lub „wybierz linię poleceń”, warto wiedzieć, że chodzi właśnie o terminal tekstowy systemu operacyjnego (najpewniej Linux).
Znajomość systemu Linux w ofercie pracy oznacza też, że pracodawca nie ma na myśli zainstalowania Ubuntu i korzystania wyłącznie z przeglądarki. Domyślnie chodzi o znajomość podstawowych komend Linuxa / Unix wykorzystywane w praktyce do zarabiania pieniędzy na ich znajomości.
Czy na znajomości terminala można zarobić?
Tak, zdecydowanie można i to nawet sporo. Aktualnie w zawodach z branży IT takich jak administrator systemowy, administrator baz danych, programista, DevOps, SRE i tester, znajomość terminala przynosi realne profity z zawodu. Każdy, kto programuje bez terminala tekstowego traci czas na klikanie myszką, gdyż komendy w terminalu Linuxa powstały właśnie w celu skrócenia czasu wykonywania rozkazów w systemie.
Istnieje wielkie bogactwo programów, które działają w terminalu. A bardziej konkretnie jeśli masz do czynienia z branżą IT na co dzień, to niejednokrotnie wiesz, jak łatwo znając odpowiednią komendę i wydając ją w terminalu możemy zyskać odpowiedź systemu w przysłowiowym „mgnieniu oka”. To terminal czyni Linuxa systemem praktycznym do profesjonalnych zastosowań. Dzięki temu, że komendy możemy wykonywać w sekundy a nie poprzez serię kliknięć i maksymalizacji/minimalizacji okienek, dajemy radę tworzyć tak sprawnie oprogramowania przy użyciu Linux.